menu

תהליך תכנון ובנייה של בית בישראל

איך לומר את זה בצורה הטובה ביותר, צריך להיות עשוי מחומר טוב כדי לקבל החלטה לבנות בית פרטי בישראל. יש אין סוף דברים שיכולים להשתבש בדרך וכל החלטה מלווה בהוצאה כספית לא מבוטלת.
 
כדי לגשת בצורה נכונה וטובה לבניית בית פרטי צריך ללמוד את הנושא ולרכוש את הידע הרלוונטי שעשוי לעזור. כדאי ומומלץ גם להתייעץ עם חברים או שכנים שעברו את התהליך.
 

הדבר החשוב ביותר בתהליך כזה הוא שיעמוד לצידכם איש מקצוע מההתחלה ועד הסוף. איש מקצוע כזה חשוב יותר מכל גורם אחר כי הוא יוכל לעקוב שכל בעלי המקצוע שנכנסים ויוצאים מהפרויקט (ויש הרבה כאלה) עושים את העבודה כפי שצריך ומתבקש מהם.
   
איש המקצוע הזה שיהיה יד ימינכם לאורך הבנייה של הבית הוא על פי רוב האדריכל שנמצא אתכם משלב התכנון על הנייר ועד מסירת המפתח ליד.
 
כדי לפשט את העניין המורכב שנקרא בניית בית בישראל נחלק אותו לשלבים השונים:

 1. פגישת היכרות עם האדריכל
 2. תכנון פרוגראמה
 3. תהליך התכנון
 4.  קבלת היתר בניה
 5. תכניות עבודה
 6. בניה ופיקוח עליון
 7. גמר הבנייה
     


   

שלב 1 - בחירת אדריכל
צעד ראשון בבניית בית היא אם כן בחירת אדריכל/ית. הפרט החשוב בפגישת ההיכרות עם אדריכל הוא לבדוק שיש כימיה ביניכם לבין האדריכל,
תהליך מעבר לכך שתכנון ובניית הבית הוא תהליך ארוך מדובר בדרך כלל בהוצאה הכיגדולה שתעשו בחיים וגם הבית שישרת אתכם הרבה שנים לכן חשוב שתהיה כימיה טובה ביניכם לאדריכל.
 
שלב 2 - פרוגראמה

תכנון הפרוגרמה זהו השלב הראשוני. האדריכל יישב יחד אתכם וישאל אתכם שאלות כדי להכיר את הדרישות, רצונות וחלומות שלכם ואת התקציב שיש לכם למשימה.
אחרי התשאול הוא יציג לכם שרטוטים של הבית כפי שהוא רואה ומבין. 
 
שלב 3 - תהליך התכנון

לאחר שתראו מספר שרטוטים תצטרכו לבחור מה הכיוון הרצוי ומה הולכים לבנות. 
בשלב זה האדריכל יסגור את התכנית ויכין תכניות הגשה כדי לקבל היתר בניה.
 
שלב 4 - קבלת היתר בניה

את תכניות התכנון מגישים לועדה המקומית, וקובעים דיון.
לאחר הדיון מקבלים פרוטוקול של הועדה עם כל הדרישות שלהם למתן היתר הבניה.
צריך לקחת בחשבון שתהליך קבלת היתר הבניה יכול להמשך מספר חודשים ותלוי גם במידת ההיכרות של האדריכל עם הועדה המקומית והדרישות שלהם.
  

             
שלב 5 - תוכניות עבודה

תוכניות העבודה הן התוכניות המלאות של הבית שעל פיהם בפועל בונים את הבית. 
מדובר בסט של תוכניות:

 

 • תוכניות בנייה - תכנית מפורטת של תכנית הבית.
 • תכנית קונסטרוקצייה - מהנדס הקונסטרוקציה בונה תכנית לפי התכנון של האדריכל ובו הסבר מלא לגבי כמויות הברזל והמלט וכו'
 • תוכניות חשמל- מהנדס החשמל בונה את תכנית החשמל בבית. שקעים וגופי תאורה, לפי הצורך והדרישות של האדריכל.
 • פריסות ריצופים וחיפויים- במהלך עשיית תוכניות העבודה בוחרים את אריחי הריצוף, ואת חיפויי הקירות של כל החללים שזקוקים לו. יוצרים פריסות של ריצוף וחיפויים המגדירים את צורת החיפוי ריצוף, ואת מיקום תחילת החיפ ויריצוף.
 • תכנית עיצוב פנים - כוללת את עבודות הנגרות, דלתות, וכל החפצים בבית, גופי התאורה, עבודות אלומיניום של החלונות ועבודות מסגרייה. 

עם סט תוכניות מפורט, אפשר לצאת ולבדוק את העלויות של כל המפרט ולתכנן טוב יותר את העלות הכוללת של הבנייה עם כמה שפחות הפתעות.
 
שלב 6 - בנייה ופיקוח עליון

טוב להפריד בין המבצע למפקח. יש את הקבלן שמבצע את הבנייה ועליו יש איש מקצוע שתפקידו לעשות פיקוח. הפיקוח העליון נעשה במהלך שלבי הבנייה השונים בשביל לוודא שהבנייה מתבצעת בהתאם לתוכניות של האדריכל. המפקח גם משמש כמתווך בין היזם לבין בעלי המקצוע השונים ומפקח שכולם עושים את עבודתם נאמנה. 
 
שלב 7 - גמר הבנייה

בתכניות העבודה הנכסנו את כל הפרטים הדרושים אבל תמיד ניתן לבחור את הגוונים או את הצבע של הפריטים או הסגנון שלהם וכו'. זהו השלב גם שאפשר לשדרג פריטים בהתאם לתקציב אבל להישאר צמודים לתכנית ולהבין שכל שדרוג כזה בשלב הזה יכול לשנות את התמונה המלאה. כי למשל שדרוג של דלתות מביא לשדרוג כלל הדלתות בבית מה שיכול להביא להתיקרות באלפי שקלים במקרה הטוב.

 


  מחפש אדריכל או מעצב פנים? רוצה להתייעץ?
  לחץ כאן עכשיו - מלא את הטופס ונחזור אליך עם פתרונות