menu

פיצול יחידת דיור קיימת כפתרון למצוקת דיור

 פיצול יחידות דיור קיימות והכשרת מרתפים למגורים, כפתרון למצוקת הדיור בארץ.

 

עשרות אלפי משפחות מתגוררות בדירות מפוצלות ובדירות שהוכשרו במרתפים בבתים פרטיים. ישנו צורך ממשי ביחידות מגורים אלה, מאחר וקיימת מצוקת דיור כלל ארצית, לזוגות צעירים שאך זה נישאו, לזוגות וותיקים ולאנשים שבונים את ביתם אם באמצעות קבלן ואם באופן עצמאי והזקוקים למגורים זמניים עד לסיום בניית ביתם. 
 
הביקוש למגורים אלו נדרש בדרך כלל, ע"י אוכלוסייה מחתך סוציו אקונומי מוגדר שממשלות ישראל לא השכילו לתת מענה לצורך זה. לכן, בחסות החוק ובהסכמה שבשתיקה פתרון הדיור לאזרחי המדינה מגיע דווקא מציבור האזרחים בעלי הדירות תוך ביצוע עברה על חוקי הבנייה.
 
השלכות הבנייה הפיראטית לפתרון מצוקת הדיור משפיעות על חלקים נרחבים של האוכלוסייה באיכות החיים ובצפיפות יתר באזורי מגורים, בבתי הספר ובגנים, עומס בתנועת כלי הרכב הנוסעים וכלי הרכב החונים, עומס על תשתיות הביוב, פחי האשפה וכיוצ"ב.
 

ללא מתן פתרון הולם מתוכנן וראוי ייתכנו תרחישים שונים ולהלן אחד מהם:
 
ידיעה שהופיעה בעיתון ידיעות אחרונות:
 
ממשלת ישראל מודיעה בזאת על צו פינוי כללי אשר יתבצע בתוך 60 יום מפרסום הודעה זו. הצו מורה על כל בעלי בתי המגורים המכילים בתוכם יח"ד שאינן בנויות עפ"י היתר בנייה, לפנותן בתוך 60 ימים מיום פרסום צו זה ולבצע פעולות הריסה או אטימה, הכול בהתאם לנתונים ולמגבלות ההנדסיות.
 
תדהמה אחזה בבעלי הבתים אשר ברשותם יח"ד לא מאושרות, עוד מוסיף וכותב ידיעות אחרונות, אזרח אשר ברשותו יח"ד שאינן מאושרות ואשר לא יפעל עפ"י הצו, יישפט ויוטל עליו קנס בסך 500,000 ₪ ומאסר בפועל שיעמוד על 24 חודשים שניתן יהיה להמירן לפי בחירה בתשלום קנס של 2,000,000 ₪.
 
בלבול וחרדה אחזו בבעלי הנכסים שהחלו לפנות ולעיתים תוך הפעלת כוח, את דיירי יח"ד שנבנו ללא היתר והכוללות יח"ד מפוצלות בבניינים משותפים, יח"ד במפלסי קומת מרתפים ובבתים פרטיים שחולקו למס' יחי"ד.
 
עשרות אלפי המפונים החלו לגדוש את רחובות הערים, המושבים, הישובים הקהילתיים ואת עיירות הפיתוח כשכוחות משטרה מוגברים מסיירים בכל מוקדי ההתקהלות לשמירת הסדר.
 
אלפי המשפחות שנותרו בין לילה ללא קורת גג, קבעו את משכנם בגנים ציבוריים ובמרכזי הערים.
 
המחאה ההולכת וגוברת בעקבות צו דרקוני זה, נתקלת בכתף קרה של הממשלה ובהתעלמות מוחלטת של שר הפנים האחראי הישיר לאירועים האחרונים. 
עד כאן תרחיש אפשרי שעלול לשבש את חיי כל אזרחי המדינה.

הנוהג הנפוץ בפרויקטים של בנה ביתך, הרחבות במושבים ובבנייה הפרטית הוא, הכשרת יחידות דיור נוספות בקומת מרתפים, בעליות גג מורחבות ובחלוקת השטח הבנוי למגורים, לדירה ראשית ולדירה משנית להשכרה.
 
עשרות אלפי משפחות מתגוררות ביחידות אלו, חלקן כתחנת ביניים לקראת בניית בית פרטי או שיפוץ דירה. חלקן הגדול של המשפחות מתגוררות ביחידות אלו מאחר וידם אינה משגת דירות מרווחות יותר מאילוצי תקציב.
 
מאמר זה אינו דן בתנאי המגורים ביחידות המושכרות, מאמר זה מאיר במעט את נושא קורת גג לכל משפחה ומשפחה בישראל.
 
ממשלות ישראל לדורותיהן, לא נתנו את דעתן למצוקת הדיור של מעמד הביניים ולמעמד החלש באוכלוסיה. המחסור החמור בדירות ברות השגה לאוכלוסיה החלשה, יצר שוק פיראטי של יחידות דיור שנבנו והוכשרו ללא היתר בנייה כחוק ובניגוד לתכניות המתאר החלות בכל איזור בארץ.
 
שוק השכרת הדירות שנבנו ללא היתר, פוטר למעשה את ממשלות ישראל מהצורך להתמודד עם חוסר עצום של קורת גג לאלפי משפחות החיות בישראל, כלומר, באמצעות עברה על חוק התכנון והבנייה בישראל, נמצא פתרון אכלוס לעשרות אלפי משפחות וממשלות ישראל עוצמות עין מטעמי נוחות והתביעות המשפטיות המוגשות נגד בעלי דירות לא חוקיות, בטלות בשישים לעומת סך כל הדירות הנ"ל.
 
מאחר ומספר יח"ד בכל פרויקט או בכל אזור מגורים לבנייה פרטית מוכפל, ואף יותר ממוכפל, נוצרות בעיות בתחומים שונים, החל מתשתיות תנועה,תשתיות תברואה ועד לעומס בלתי סביר במערכת החינוך ובכללם, גני ילדים, בתי ספר יסודיים ובתי ספר תיכוניים. התשתיות אינן מתוכננות למספר כה רב של תושבים ולכן, עם ריבוי לא מתוכנן במספר התושבים, נחשפת האוכלוסייה למחסור חמור במקומות חנייה, בתעבורת כלי רכב ברחובות שאינם מתוכננים להכיל מספר כה רב של כלי רכב החונים בצידי הכבישים וע"י כך מתהווה סכנה בטיחותית להולכי רגל ולכלי הרכב הנעים בכביש. בעומס רב על מערכת הביוב העירונית אשר קורסת תחת עומס השימוש בהן, פחי האשפה שאינם מספיקים להכיל את כל הפסולת הנוצרת ממספר גדול מאוד של תושבים, מספר גדול של ילדים בגני הילדים ובבתי הספר והאילוץ להוסיף עוד ועוד כיתות לימוד בבתי הספר שגודלו אינו משתנה.
 
מספר כה רב של תושבים לא מתוכנן, יוצר ביקושים לשירותים שונים בתחומי הישוב. החל משרותי משרד ועסקים קטנים: מכולות, מספרות, משרדי תכנון וכיוצ"ב.
 
ריבוי לא טבעי של נותני שירותים עקב מספר גדול ובלתי מתוכנן של תושבים, יוצר מחסור חמור באזורי מסחר ושרות, לכן, שטחי חנייה מקורים, מוסבים לשימושים שונים: מספרות, משרדים שונים ואף מורחבים ללא היתר לשטחי מסחר שונים ומגוונים.
 
הרשויות המקומיות גובות מבעלי העסקים ומבעלי הדירות, ארנונה מליאה בהתאם לשימוש שנעשה בנכס ולמעשה מעשירות את קופת הרשות בכספים שנגבים עקב עברות בנייה.

 

כתב: דוד עמירם

 


    מחפש אדריכל או מעצב פנים? רוצה להתייעץ?
    לחץ כאן עכשיו - מלא את הטופס ונחזור אליך עם פתרונות