כיצד לבחור תוכנית בנייה אדריכלית


ישנם כל כך הרבה קריטריונים שצריך לשקול בעת בחירת תוכנית אדריכלית מוכנה. במאמר הזה, אנחנו רוצים לתת לך מדריך מקוצר וטיפים שיעזרו לך לצמצם את האפשרויות.

הדרך הטובה ביותר היא, קודם כל לעשות קצת סדר.
כשהחדר מבולגן לא מוצאים כלום. כך גם בראש...
 
מהם הצרכים וההעדפות שלך?

 • מי הולך לגור בבית החדש שלך? איך האנשים האלה ישתמשו בבית?
 • מה הם התחביבים, העדפות, צרכים מיוחדים, שיש לכל אחד שהולך להתגורר בבית? אלו צרכים הם מבחינת חובה (למשל גישה קלה לבית בגלל שאחד מבני הבית סובל מנכות כזאת או אחרת, חדר עבודה, או כניסה נפרדת פרטית למשרד לצורך עבודה), ואילו צרכים הם מבחינת רשות ויהיה נחמד שיהיו ברשותך (ג'קוזי וסאונה פרטית בחדר הורים, מקווה פרטי)?
 • איזה אורח חיים חברתי אתם מנהלים? האם אתם מצפים לקבל אורחים? האם האורחים בד"כ נשארים לישון או רק מבלים בשעות היום? האם זה אורחים שנשארים לישון לסופ"ש?  צריך לוודא כי התכנית האדריכלית מתאימה לצרכים החברתיים של המשפחה שלך.
 • מה העדפות המגורים שלך, האם אתה טיפוס של בית או טיפוס של בחוץ?

 

 
האילוצים והמגבלות שלך

 • מה התקציב שלך? מהו גודל הבית שאתה רוצה? (אם אתה בונה יותר מדי גדול, תצטרך אולי תצטרך בהמשך לקצץ באופן דרסטי בגימורים אשר יכולים לעלות הרבה מאוד כסף).
 • צריך לעשות אומדן עלויות בצורה מדויקת ככל האפשר, במיוחד צריך לקחת בחשבון את התנאים המיוחדים של הסביבה המקומית (סוגי אדמה, התקנות המקומיות, וכו').
 • מומלץ לקבל עצה מאנשים אחרים שכבר בנו בית באזור שבו אתה מתכנן לבנות.
 • מה הם האילוצים של המגרש? (גודל המגרש, כיוון האור בזמנים שונים של היום, כיוון הרוח, איפה הנוף או מי הם השכנים שלך ואיפה הם נמצאים? ומה צפוי להיות במגרשים הריקים הסמוכים למגרש שלך?).

לחשוב קדימה: מה צופן העתיד...

 • האם המשפחה שלך צפויה לגדול או להתכווץ? האם אתה מצפה להרחיב את המשפחה, או חלק מהילדים הגדולים יעזבו את הבית בעתיד הנראה לעין?
 • אלו צרכים אתה צופה יצריכו להרחיב את הבית, או איך אתה מציע לשנות את חלל הבית שלך עם שינוי הצרכים והתפוסה שאתה צופה בעתיד?
 • האם אתם מתכננים לגור בבית הזה לטווח ארוך מאוד? האם אתם מתכננים אי פעם למכור הבית?(אפילו אם אתה לא חושב על זה כרגע, מומלץ לחשוב על ערך הבית שלך מבחינת מכירה עתידית, או אולי אפשרות השכרה. צריך לחשוב אם הבית שלך עשוי להתאים לאנשים אחרים).
 • האם הוא לא יהיה גדול מידי כדי להשכיר אותו? האם יש בו חללים לא מנוצלים? אלמנטים שטובים לך אבל יכולים להזיק או להיות לא מועילים לאחר?
  זה מצוין שהבית מתאים לך אבל צריך לפעמים לקחת בחשבון גם את האפשרות שיום אחד תרצה למכור את הבית והקונה יבקש ממך להוריד מחיר או יעלה התנגדויות בגלל כל מיני אלמנטים ייחודיים בבית שלא מעניינים אותו ונראים לו אולי אף מוזרים (אולי חדר ביטחון אטומי זה צורך שלך אבל לא בטוח שקונה אחר יסכים לשלם את העלות שלו, או חימום רצפתי, או כל אלמנט ייחודי שהיינו חלק מהבית).

  

         
ביצוע שינויים

תכנית בניה אדריכלית מוכנה או כפי שאנו קוראים לה לעתים 'תכנית מגירה' יכולה להיות קרובה מאוד לתכנון האדריכלי האידאלי שלך. אבל לעתים, רצוי לעשות שינוי ברמה מסוימת של תכנון ולהתאים את תכנית המגירה למגרש, לצרכים ולדרישות שלך או של חוקי התכנון והבנייה החלים במקום.
 
זה תלוי כמובן בהיקף השינויים שאתה רוצה ליישם, אבל צריך לדעת שלפעמים שינויים גדולים יכולים בקלות להוסיף עוד $1000-2000 לעלויות התכנון.
לכן, אם אתה רוצה לשנות תכנית, כדאי לבדוק עם אדריכל מומחה אם השינוי המיועד היינו ראלי ולקבל הערכת עלות של השינויים לפני קנייה בפועל את התכנית המלאה.
באתר שבלול תוכלו למצוא רשימה של אדריכלים מומלצים וכן יש לדעת שלכל תכנית בנייה בשבלול יש שני סוגים פורמטים. פורמט PDF (קובץ תמונה) שעולה כמה עשרות שקלים ומאפשר לכם לבדוק את התכנית המוצעת ולפיה להחליט אם כדאי לקנות את התכנית המלאה בפורמט DWG (קובץ המתאים לעבודה עם תוכנת שרטוט מקצועית שיש לכל אדריכל - באמצעות הפורמט הזה האדריכל יכול לבצע שינויים ולהתאים את התוכנית האדריכלית לצרכים הספציפיים שלכם).
 

 

קבלת החלטות
נכון, תכניות מגירה הן זולות יחסית לתכניות בהתאמה אישית מאפס ע"י אדריכל אבל עדיין הן עולות כסף. בשלב מסוים תצטרך לקבל החלטה לנוע קדימה, למרות כל השפע של תכניות ולבחור תכנית אחת מתוך המאגר.
בהיבט הזה שבלול דומה לאתרי היכרויות ולבעיות שאתר כזה יוצר לפנויים ופנויות יחד עם כל ההזדמנויות.
 
כל פנוי או פנויה שיוצאים לדייט עם בן או בת זוג דרך אתר הכרויות פוגש אדם ומלואו. אבל אין אדם מושלם ולכל אדם יש חסרונות ומי שרוצה ומתמקד בהם ימצא אותן ויוכל להגדיל אותן עם מגדלת. ואז כמו מהאופל עולה ומנקרת בו המחשבה והזיכרון על אודות כל אלפי הדגים שמחכים לו בים, באתר ההיכרויות מזדנבת בו מחשבה זדונית שאולי הוא ימצא דג אחר בים שיהיה מושלם יותר... וזורק את הדג המדהים שנמצא מולו כרגע.
 

מה קורה בסוף?
אתם צודקים, בסוף הוא נשאר קרח מכאן ומכאן. אין דבר כזה דג מושלם ודייג שמחכה לדג המושלם ימשיך לחכות לו עד סוף חייו. הסל שלו בסוף יישאר ריק!
 
כדי שאתם לא תעלו על אותו המוקש הזה אנו ממליצים לכם להתייעץ עם אדריכל ולהגיע להחלטה בזמן סביר. או כמו שכולנו בסוף מתחתנים... לקפוץ לים ולתפוס את הדג שהזדמן לכם והיה מתאים לכם והתחיל לחיות!
 
חז"ל כבר אמרו ש"ביתו היא אשתו" במובן זה שהאישה היא זו שבונה את הבית הפנימי של האדם. ומתוך הבית הפנימי גם נבנה הבית החיצוני. בחירת בית היא כמו זוגיות. ככל שגרים בבית אחד לומדים להכיר אותו ולאהוב אותו יותר.
   
אז שיהיה לכם בהצלחה, זוגיות טובה והרבה אהבה ביניכם לבין הסובבים אתכם.

 

גולשים שקראו את המאמר הזה, קראו גם את המאמר: המדריך לקריאת תכנית אדריכלית

 

קישור לעמוד: https://www.shablul.net/article.php?id=40