תריס חשמלי בבית חכם

השבוע התבשרתי מקרובי משפחה שגרים בצרפת שהם סוף-סוף עולים לארץ. לא תאמינו, הם החליטו לעלות לארץ לא בגלל האנטישמיות ולא בגלל הגזענות והפחד שקיים ברחובות פריז, וקיים.
    
הם עולים לארץ דווקא בגלל ה"בית החכם"... מסתבר שככל שרף הפחד ברחוב הצרפתי עולה (ומסתבר שכולם מפחדים לא רק היהודים) כך גם רמת הטכנולוגיה והמיגון של בניינים עולה.

 
עד היום הם הצליחו לעקוף בעזרת הראש היהודי ועם קצת חוצפה את כל הבעיות. הם פשוט ביקשו ממהנדס מחשבים שיפרוץ למערכת של הבניין ויעשה להם כמה "שיפורים" פרטיים במערכת כדי שיוכלו להיכנס לבניין המשוכלל בשבת בלי להדליק את כל מערכות הבניין.

 
אבל בקרוב יגמרו המשחקים, וועד הבית של הבניין החליט לעלות עוד שלב ברמת המיגון ומראש השנה הקרוב יוסיפו מערכת לזיהוי פנים שרק היא תאפשר לפתוח את הדלת בכניסה לבניין. אחרי בדיקה מול איש המחשבים הפרטי שלהם התברר להם שנגמרו המשחקים והפעם אין לו פתרון יהודי בשבילם.

 
אז הם בדרך לארץ! אבל השאלה היא אם בארץ גם אנחנו לא עוד מעט שם... גם בארץ אנחנו מתקדמים טכנולוגית ומשתמשים בפתרונות כאלה ואחרים.

 
למשל מה לגבי התריס החשמלי. מה עושים בשבת ובחג? איך סוגרים ואיך פותחים את התריס?
אם תחליטו לסגור את התריס כל השבת אז תשבו במשך היום בחושך או לפחות בהרגשה לא נעימה ואם תשאירו את התריס פתוח אז גם בלילה הוא יישאר פתוח ואז תרגישו אולי לא מוגנים וחשופים. 
הפתרון יכול להיות מוט גלילה שמתחבר ידנית לתריס החשמלי ומאפשר לכם ידנית לפתוח ולסגור אותו. זהו פתרון טכני נכון אבל לא טוב לאורך זמן. המנגנון של התריס החשמלי לא ממש בנוי להתערבות חיצונית. תריס חשמלי נועד להיות רק חשמלי והתערבות ידנית חיצונית לאורך זמן תשבור אותו.

 
לכן הפיתרון הנכון הוא להשתמש ב"שעון שבת". יש שעוני שבת שיושבים על המתג של התריס שהם אולי פחות אסתטיים ויש שעונים שיושבים בארון חשמל אבל במקרה האחרון צריך למשוך לארון חשמל את החוטים של המנוע  החשמלי מהתריס של החלון. מי שלא תכנן את זה מראש יהיה בבעיה ויצטרך להתחיל לחפור בכל הבית כדי להביא לארון חשמל את החוטים הסוררים.

 
לכן חשוב מאוד לתכנן את הכל מראש. אם אתם רוצים תריס חשמלי בבית לא משאירים את זה לסוף. כבר בתכנון הבית צריך לתכנן את זה ולהכין את התעלות מכל תריס חשמלי לארון חשמל.

 
יש גם מנגנונים חכמים יותר, שעונים שבת דיגיטליים שמאפשרים לפתוח או לסגור חצי תריס וכו' הכל צריך לתכנן מראש. "בית חכם" יכול בהחלט לשפר את איכות החיים אבל צריך להכיר כל אלמנט על בוריו ולתכנן אותו מראש כבר בתכנון עם האדריכל ולא להשאיר אותו לסוף.

 
כשבאים לבנות בית חכם ולהשתמש בטכנולוגיה כדי לשפר את איכות החיים צריך לחשוב על הכל מראש ולתכנן את זה "מערב שבת". 

 

קישור לעמוד: https://www.shablul.net/article.php?id=86