גשרי קור


אם תניחו את היד שלכם בבית על קורה לא מבודדת אתם יכולים להרגיש את הקור יחסית לבלוקים המבודדים. כלומר, יש מקומות בקיר שתרגישו כאילו הקור עובר מבחוץ ויש מקומות שתרגישו מוגנים יותר וניטרליים יותר.

 
התופעה נגרמת בקיץ כמו בחורף, ואז יהיו לכם קירות חמים שיגרמו לכם להשתמש יותר במזגנים כדי לקרר את הבית. "גשר קור" הוא מעבר של אנרגיה (חום או קור) מחוץ לבית אל תוך הבית דרך קורות בטון, חגורות בטון, ממד"ים וכיוצא בזה.

 
מה גורמים "גשרי קור"?

"גשרי קור" בחורף גורמים למעבר של קור מחוץ לבית לתוך הבית.  הקור  שעובר לתוך הבית יוצר מפגש בקיר הפנימי בבית בין הקור בחוץ לבין האוויר החם שיש בתוך הבית. המפגש הזה בין אוויר קר לאוויר חם בתוך הבית גורם לעיבוי מואץ (קונדסציה) בתוך הבית ומכאן להתפתחות עובש, פטריות על הקירות ושלל מרעין בישין שלא בריאים לאדם ובמיוחד לילדים.

 
רק כדי לסבר את האוזן, "גשרי הקור"  בבית סטנדרטי הם בערך כ- 15% מהמעטפת הכוללת של הבית. בית כזה דורש תוספת אנרגיה לחימום של בערך 10% יותר ממבנה שטיפלו בבעיה של "גשרי הקור" . 

   
אז מה הפתרון?
"גשרי קור" חייבים לקבל תוספת בידוד תרמית נוספת על כל החלקים הקונסטרוקטיביים בבית כולל הממ"ד. את זה עושים בעזרת לוחות קלקר-פוליסטירן מוקצף עם ציפוי שכבת צמנט מעושר אדקס.
 
את לוחות האדקס חייבים להוסיף כבר בשלב השלד, ולא יאוחר מתחילת שלב הטייח החיצוני. הדרך האופטימלית היא להניח את לוחות האדקס בתוך הטפסנות של העמודים וכל "גשרי הקור" עוד לפני שלב היציקה.

   
את התוצאה המתקבלת אתם יכולים לראות כאן בתמונה למעלה.

 

קישור לעמוד: https://www.shablul.net/article.php?id=85